Podloga za kletko iz flisa
- wheeklycrafts
- Feb 18, 2017
- 3 min read
V tujini je zelo priljubljena podloga za kletko iz flisa. Sama sem se odločila, da jo preizkusim nekaj mesecev nazaj, saj sem imela dovolj zamudnega iskanja kakcev med lesnimi peleti.
Čeprav se sliši nenavadno, je flis kot podlaga za morske prašičke zelo primeren, saj če je pravilno pripravljen, odvaja tekočino v spodnje sloje in je tako zgoraj ves čas suh. Prav tako je prijazen do tačk in primeren za poležavanje.
1. Sestava podlage
Podlaga iz flisa mora biti sestavljena iz večih plasti - sama imam zgoraj dve plasti flisa, pod njim pa plenične podloge. Spodnja plast so lahko tudi stare brisače. Flis sem kupila v trgovini Merkur, je navadna odeja velikosti 150x200cm. Pozorni moramo biti, da kupimo 100% poliester. Odeja naj bo iz malo debelejšega flisa, ne kupujmo pa mehkih kosmatih odej, ker niso primerne. Flis lahko kupimo tudi na metre v trgovini z metražnim blagom. Najina kletka je ravno prave velikosti, da lahko odejo samo prepognem na polovico in jo ob straneh pritrdim s ščipalkami za perilo, da se ne premika. Za nadstropje sem kupila dodatno odejo, iz katere sem urezala in sešila skupaj dva pravokotnika ustreznih dimenzij. Iz preostanka odeje sem izdelala kvadrate, ki jih položim v kote, kjer prašička najpogosteje lulata in jih menjam na 2-3 dni - tako kletka veliko manj smrdi. Postopek izdelave si lahko pogledate v tej objavi. Pod flisom so plenične podloge velikosti 60x60cm, za prekritje dna kletke porabim dve podlogi, za nadstropje pa pol podloge.

Skupna investicija je bila nakup šestih odej po približno 8 eur - verjetno bi lahko imela tudi manj odej, če bi pogosteje prala, vendar sem načrtno kupila več kompletov, da perem po dva kompleta skupaj. V kletko take velikosti bi drugače zagotovo šla ena cela vreča lesnih peletov na teden, vreča pa stane 11 eur, tako da se dolgoročno flis zelo splača. Plenične podloge kupujem v Sanolaborju, za paket dvajsetih podlog odštejem 4 eur.



2. Priprava flisa
Preden začnemo uporabljati flis kot podlogo v kletki, ga moramo "pripraviti". To storimo tako, da flis najmanj trikrat operemo in posušimo, vendar obvezno brez mehčalca! Flis ima namreč tako lastnost, da odbija tekočino, to pa lahko preprečimo, če ga večkrat operemo brez mehčalca. Tako bo tekočina odtekala skozi flis na plenično podlogo. Če je flis pripravljen, lahko preverimo tako, da nanj kanemo kapljico vode - če se nabere na površini flisa, moramo flis ponovno oprati in posušiti ter ponoviti poskus.
3. Vsakodnevno čiščenje flisa
Flis vsak dan samo pometem z metlico in kakce ter ostanke sena pometem na smetišnico.
4. Tedensko čiščenje kletke
Flis poskušam čim bolj očistiti, preden gre v pralni stroj. To storim tako, da ga najprej pometem, nato pa z gumijastim delom smetišnice ali gumijasto rokavico drgnem po površini, da se nabere čimveč ostankov sena in dlak. Pred pranjem flis še dobro stresem. Zaenkrat nisem imela težav, da bi v pralnem stroju ostajale dlake in se prenašale na najina oblačila. Flis operem na 40 stopinj samo z detergentom, obvezno brez mehčalca in posušim na zraku - suh je v kakšni uri ali dveh.

S vzdrževanjem čistoče v kletki sem zelo zadovoljna, saj je čiščenje zelo enostavno. Tudi pujskom je podlaga neizmerno všeč in veselo skačeta, ko očistim kletko in dobita sveže opran in dišeč flis. Vsekakor bi priporočila podlago iz flisa, saj je stroškovno učinkovita in prijazna do skrbnikov in do pujskov, poleg tega pa se lahko poigramo z različnimi vzorci in kletka še lepo izgleda.
Comments