top of page

Oprema za morskega prašička

  • wheeklycrafts
  • Feb 18, 2017
  • 4 min read

V tem prispevku boste izvedeli, katero opremo potrebujemo za morskega prašička. Nekatere stvari niso nujno potrebne, nam pa olajšajo skrb za prašička. Če imamo dva morska prašička, je najbolje, da imata po dva napajalnika in dve skodelici za hrano, da se ne bosta prepirala.

STVARI, KI JIH NUJNO POTREBUJEMO ZA VSAKEGA MORSKEGA PRAŠIČKA

1. Kletka: večina kletk, ki jih prodajajo trgovine za male živali, je za morskega prašička premajhnih. Velikost kletke, ki je primerna za enega morskega prašička, naj bi bila vsaj 0,7 m2 (številko dobimo tako, da pomnožimo dolžino in širino kletke). Najmanj toliko naj bi bila velika tudi kletka za dva morska prašička, če imamo dva samčka, pa je zaželena še večja kletka, saj so samčki izredno teritorialni. Moja samčka imata kletko velikosti 118 cm x 64 cm, kar znese 0,75 m2. To je nekje na meji velikosti, tako da sem jima dodala še eno nadstropje, da se lahko umakneta. Kako izdelati nadstropje, si lahko ogledate na tej povezavi.

Če bomo kletko kupili v trgovini za male živali, glejmo kletke, ki so sicer namenjene za kunce. Kletke imajo ponavadi plastično dno in rešetke. Pozorni bodimo na to, da ima kletka odprtino (na vrhu ali še bolje ob strani), da bomo živali lažje hranili in božali. Cene kletk so zelo različne, tako da se splača pregledati več ponudnikov, večina trgovin ima tudi spletno trgovino, tako da si lahko kletke in cene ogledamo že na spletu.

Kletka

Če smo bolj spretni, lahko kletko izdelamo tudi sami. V tujini so zelo popularne tako imenovane C&C kletke, ki so izdelane iz rešetk, ki so sicer namenjene izdelavi nekakšnih regalov za shranjevanje, dno pa je iz materiala, ki se uporablja za izdelavo napisov. Tako narejene kletke so dovolj velike in enostavno sestavljive, vendar žal v Sloveniji nisem našla ustreznih materialov.

2. Nastilj za kletko: nastilj mora biti tak, da čim bolj vpija tekočine in da ne zasmrdi prehitro. Zato seno ni najprimernejši nastilj, prav tako ne časopisni papir. Nekateri uporabljajo žagovino, vendar naj ta ne bi bila najboljša, ker škoduje dihalom (vdihavanje prahu). V trgovini za male živali lahko kupimo posebne lesne pelete, ki so namenjeni kot nastilj. Kjer se bodo peleti zmočili, se bodo spremenili v prah. Na spletu sem zasledila še druge možnosti (peleti iz koruze itd.), vendar jih še nisem preizkusila. V tujini je zelo priljubljen flis, ki ga toplo priporočam, saj je enostaven za uporabo, poceni in prijetno mehak pod tačkami. Kako izgleda kletka, prekrita s flisom, si lahko ogledate v tej objavi.

Lesni peleti

3. Napajalnik za vodo: napajalniki so bolj ali manj vsi enaki, sestavljeni so iz plastične ali steklene stekleničke ter pokrovčka, ki ima cevko, v kateri je kroglica. Napajalnik ima lahko zraven stojalo in ga postavimo v kletko, ali pa ima žičko, s katero ga pritrdimo na rešetko. Da napajalnik ne bo puščal, ga je najbolje napolniti do vrha, pokrovčka pa ne smemo priviti pretesno. Ko natočimo vodo, nekajkrat s prstom premaknimo kroglico, da se prepričamo, da napajalnik ne pušča.

4. Posoda za brikete: posoda naj bo čim bolj stabilna, ker se bo morski prašiček pri hranjenju najverjetneje s sprednjimi tačkami oprl nanjo. Priporočam lončeno posodo. Lahko imamo ločene posodice še za zelenjavo ali pa zelenjavo preprosto položimo na dno kletke.

5. Jasli za seno: jasli ponavadi dobimo zraven pri nakupu kletke, če pa ne, pa se lahko znajdemo tudi sami in jih izdelamo (npr. iz košare). Kakšne jasli imata moja prašička, si lahko ogledate na spodnji fotografiji. V bistvu so žičnata košara, ki je sicer namenjena, da se jo zatakne pod polico v omari. Na zadnjo stran sva zataknila karton, da seno ne pada preko rešetk. Vsekakor priporočam, da jasli niso takšne, ki se pritrdijo na zunanjost kletke, saj bo tako seno neprestano padalo po tleh.

Jasli

Karton

6. Mineralni kamen oziroma drugo grizalo: morski prašički so glodalci in si morajo stalno brusiti zobe. Nekoliko si jih brusijo z grizenjem sena, dodatno pa jim moramo v kletko dati še kakšno grizalo - lahko npr. veje jablane ali pa kupljen mineralni kamen.

Mineralni kamen

7. Skrivališče: morski prašički so v naravi plen, zato se počutijo bolj varne, če imajo v kletki skrivališče. To je lahko kupljeno ali narejeno doma (npr. iz kartonaste škatle, ki jo bo verjetno morski prašiček sicer sčasoma obglodal). Kupljene hiške so ponavadi lesene ali plastične, lesene bo verjetno prašiček glodal, plastične so bolj enostavne za čiščenje. Če imamo dva morska prašička, kupimo ali izdelajmo skrivališče, ki bo imelo dva vhoda oziroma izhoda, da ne bo en morski prašiček zaprl drugega.

8. Ščipalnik ali klešče za krempeljčke: morskim prašičkom krempeljčki neprestano rastejo in jih moramo vsaj enkrat mesečno postriči. Kako to storimo, si lahko ogledate v tej objavi.

9. Krtača z mehkimi ščetinami za krtačenje kožuha. Midva sva kupila kar poceni komplet krtače in glavnika za dojenčke v dm.

5. Škarje za "friziranje" dolgodlakih prašičkov

STVARI, KI NISO NUJNE, NAM BODO PA OLAJŠALE SKRB ZA PUJSKE

1. Papirnate brisačke: za brisanje urina. Najine prašičke sva sicer uspela bolj ali manj uspešno navaditi, da izven kletke lulata na papir, vendar še vedno pride do kakšne "nesreče".

2. Gumijaste rokavice: za pobiranje kakcev. Midva uporabljava kar rokavice iz lateksa za enkratno uporabo.

3. Majhne brisače: za sušenje prašičkov po kopanju.

4. Šampon: morskih prašičkov sicer ni nujno kopati, sploh če so kratkodlaki. Midva imava enega prašička dolgodlakega in opažava, da po določenem času začne njegova dlaka smrdeti po urinu, tako da ga na približno 2 meseca skopava. Lahko ga okopamo samo v vodi, če želimo, pa lahko uporabimo šampon, vendar ne katerikoli - šampon naj bo namenjen za morske prašičke. Ker v Sloveniji takega šampona nisva našla, uporabljava kar šampon za mačje mladičke, ki se zaenkrat v redu obnese.

5. Igračke: najini prašički se ne znajo igrati, tako da posebnih igračk nimajo. Občasno pa jima dava tunel, ki sem ga kupila v trgovini Tedi in je sicer namenjen mačkam. Na splošno imajo morski prašički radi tunele ali labirinte. Včasih se malo poigrata tudi z tulcem od toaletnega papirja.

6. Ograda in plastičen prt: če prašičku ne zaupamo toliko, da bi ga spustili, da se prosto sprehaja po sobi, si lahko omislimo zložljivo ogrado, ki jo lahko uporabljamo tudi zunaj. Midva sva kupila kar ogrado, namenjeno za pasje mladičke, pozorni bodimo le na razdaljo med rešetkami, da ne bo prevelika. Pod ogrado dava plastičen prt, da lažje počistiva, če se kje polulajo.

Ograda

7. Časopisni papir ali reklame: uporabljava jih, ko spustiva prašičke v ogrado, naučeni so, da potrebo opravijo na papir.

8. Ostalo: v kletko s podlago lahko dodamo različne blazinice ali "tunele" iz flisa, viseče mreže itd. Navodila za izdelavo si lahko ogledate tukaj.

Comments


    © 2017 Pujski in naredi sam

    Proudly created with Wix.com

    Brez dovoljenja je prepovedano uporabljati slike in vsebino te strani.

    bottom of page