top of page

Nega morskega prašička

  • wheeklycrafts
  • Feb 18, 2017
  • 2 min read

Nega kratkodlakega morskega prašička ni zahtevna. Potrebuje redno striženje krempeljčkov ter česanje z mehko krtačo.

Nega dolgodlakega morskega prašička je nekoliko bolj zahtevna, saj je njegovo dlako potrebno postriči vsaj na vsakih nekaj tednov, daljša dlaka pa se rada navzame neprijetnih vonjav, tako da boste morali prašička kdaj pa kdaj tudi okopati.

1. Kako postrižemo kremplje

Za striženje rabimo ščipalnik za nohte ali pa posebne kleščice za kremplje, ki jih kupimo v trgovini za male živali. Kremplji imajo v sredini žilo, ki je ne smemo poškodovati, tako da krempelj odstrižemo samo do žile. Če prašičku krempljev ne bomo krajšali, se bodo začeli uvihavati in rasti nazaj v meso. Najini prašički pri striženju ne sodelujejo najbolje. Ugotovila sva, da jim kremplje najlažje postriževa po kopanju in tako, da pujska tesno zavijeva v krpo ali brisačo, zunaj pa pustiva samo po eno nogico. Eden drži pujska v naročju, drugi pa mu postriže krempeljce. Če se slučajno zgodi, da ponesreči poškodujemo žilo v notranjosti kremplja, lahko krvavitev hitro zaustavimo tako, da krempeljček pomočimo v jedilni škrob.

Kako postrižemo kremplje

2. Kako ostrižemo morskega prašička

Eden izmed najinih prašičkov je dolgodlak in potrebuje redno striženje dlake. Ponavadi ga postaviva na mizo, pod njega dava papir, ki prestreže dlake in striževa okrog in okrog. Dlako poskušava čimbolj skrajšati, še posebej na zadnjem delu, da se čim manj umaže in da ga strižemo čimbolj poredko, saj ni najbolj navdušen. Pomaga, če mu dava za grizljat kakšen košček sadja ali zelenjave ali pa priboljšek.

Škarje

3. Kako okopamo morskega prašička

Pripravimo si toplo vodo (ne prevročo!), najlažje je, da jo natočimo v kuhinjski lijak ali v škaf za perilo. Prašička nežno postavimo v vodo, voda jim je načeloma všeč, morda pa bodo rabili nekaj časa, da se navadijo nanjo. Če bomo uporabili šampon, pujska nežno namilimo s šamponom in nato dobro speremo pod tekočo vodo, ki si jo prej nalijemo v vrč. Pazimo, da mu ne zmočimo ušes in glave. Prašička zavijemo v brisačo in poskušamo čim bolj osušiti. Nato ga, če ga ni strah, lahko posušimo s sušilnikom za lase, ki ga nastavimo na nizko temperaturo. Morskih prašičkov ni treba nujno kopati, midva ga okopava, ker se dolga dlaka na zadnjem delu umaže in dobi neprijeten vonj. Ko okopava dolgodlakega prašička, pa ponavadi zraven okopava tudi kratkodlakega, da imata oba isti vonj in se manj prepirata.

Comentários


    © 2017 Pujski in naredi sam

    Proudly created with Wix.com

    Brez dovoljenja je prepovedano uporabljati slike in vsebino te strani.

    bottom of page