top of page

Odločitev za nakup morskega prašička

  • wheeklycrafts
  • Feb 17, 2017
  • 3 min read

Če razmišljate o nakupu morskega prašička zase ali morda za svoje otroke, morate pred končno odločitvijo dobro premisliti. V tem prispevku boste našli nekaj uporabnih nasvetov pred nakupom novega hišnega ljubljenčka.

1. Morski prašički so socialne živali

Če razmišljate o nakupu samo enega morskega prašička, raje razmislite o nakupu dveh. Morski prašički so živali, ki v naravi živijo v večjih čredah, zato bi bilo samo enemu morskemu prašičku dolgčas. Z dvema morskima prašičkoma ni bistveno več dela kot z enim, lahko pa boste opazovali interakcije med njima in brez slabe vesti boste prašičke pustili same čez dan. Kombinacije spolov so lahko raznorazne, za začetnike je morda najbolje združiti dve samički. Lahko imate tudi dva samčka ali pa samčka in samičko (pri tej zadnji možnosti poskrbite za pravočasno kastracijo samčka, če ne želite imeti mladičkov!). Če imate dovolj prostora in bi sami izdelali večjo kletko, lahko imate tudi večje število morskih prašičkov, vendar upoštevajte, da imate lahko v večji skupini le enega samčka, še bolje pa je, da je skupina sestavljena samo iz samičk, da ni potrebno skrbeti za morebitne mladičke. Več o združevanju morskih prašičkov in normalnih interakcijah med njimi lahko preberete v drugem prispevku.

2. Kdo bo skrbel za morske prašičke

S svojimi družinskimi člani se še pred nakupom živali pogovorite in dogovorite, kdo bo prevzel kakšno od obveznosti v zvezi z živaljo. Morski prašički potrebujejo vsak dan svežo zelenjavo, neomejeno količino sena ter svežo vodo, dnevno pa jim moramo tudi počistiti kletko. Čas, ki ga za to porabimo, je odvisen od tega, kakšna je podlaga v kletki ter kako velika je kletka, vendar v vsakem primeru dnevno ne porabimo veliko časa za nego – recimo 15 minut. Enkrat do dvakrat na teden je treba kletko temeljito očistiti, za kar porabimo približno eno uro. Nekateri morski prašički potrebujejo kopanje, prav vsi pa potrebujejo redno striženje krempljev. Dolgodlakim morskim prašičkom dlaka neprestano raste in jih moramo redno striči. Seveda ne smemo pozabiti, da se moramo z živaljo prav vsak dan ukvarjati in ni dovolj, da jo samo hranimo. Pomaga, če je kletka v sobi, v kateri preživimo veliko časa, npr. v dnevni sobi, saj se bomo tako s prašički lažje ukvarjali in ne bodo osamljeni.

Življenjska doba morskih prašičkov lahko ob primerni skrbi doseže 5-7 let ali celo več in z nakupom se zavežemo, da bomo za žival primerno skrbeli in ji po potrebi omogočili veterinarske storitve, ki jih bo potrebovala. Tudi če žival kupujemo za svoje otroke, bomo morali biti udeleženi pri skrbi za njih, saj bodo vsaj pri nekaterih opravilih potrebovali našo pomoč.

3. Pred nakupom si priskrbimo vso potrebno opremo

Preden morske prašičke prinesemo domov, se pozanimajmo, kakšno opremo potrebujejo. Nujna je dovolj velika kletka, nastilj za kletko, napajalnik za vodo, posodica za hrano in jasli za seno. Potrebovali bodo tudi skrivališče ter klešče ali ščipalec za nohte. Več o opremi si lahko preberete v drugem prispevku.

4. Kje kupiti morskega prašička

Najbolje je, če lahko morskega prašička kupite pri kakšnem znancu, ki ima mladičke. Če nikogar ne poznate, lahko pregledate tudi oglase na npr. bolhi. Dobro premislite pred nakupom morskega prašička v trgovini za male živali, saj živalice, ki pridejo iz trgovin, niso socializirane in so lahko zelo plašne. Premislite tudi o tem, kakšno pasmo morskega prašička si želite imeti, najpogostejši v Sloveniji so kratkodlaki in vrtinčasti morski prašički, lahko pa kupite tudi dolgodlakega, vendar se morate zavedati, da boste imeli z njim več dela.

morski prašiček

Comments


    © 2017 Pujski in naredi sam

    Proudly created with Wix.com

    Brez dovoljenja je prepovedano uporabljati slike in vsebino te strani.

    bottom of page